PODRÓŻ DO FRANCJI ... - LEKCJA OTWARTA

paris8 czerwca 2018 r. w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie odbyła się lekcja otwarta dla nauczycieli naszej szkoły, którą wspólnie prowadziły panie Jolanta Przygoda oraz Magdalena Dygdałowicz. Lekcja była eksperymentem edukacyjnym. Panie zdecydowały się ukazać współpracę pomiędzy nauczycielami oraz ukazały korelację między nauczanymi przedmiotami zawodowymi. W ramach realizacji materiału nauczania z przedmiotów Geografia turystyczna i Obsługa turystyczna został przeprowadzony temat Francja jako kraj szczególnie atrakcyjny dla turystów pod względem położenia jak  i kuchni. Celem zajęć było poznanie charakterystycznych cech Francji jako kraju atrakcyjnego dla turystów oraz przygotowanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje dla zawodu technik obsługi turystycznej w zakresie kwalifikacji T.13. Nauczycielki, aby osiągnąć zamierzone cele, odwołały się do wiedzy uczniów zdobytej na poprzednich lekcjach, wykorzystały prezentację Power Point oraz platformę Kahoot. Uczniowie pogłębili wiedzę na temat walorów turystycznych Francji, zaznajomili się z czynnikami sprzyjającymi rozwojowi turystyki we Francji, poznali potrawy i zwyczaje związane z kuchnią francuską, degustowali i rozpoznawali sery, a na koniec wzięli udział w quizie, który stanowił istotne podsumowanie przeprowadzonej lekcji.

mgr Magdalena Dygdałowicz

"MISTRZ CARVINGU" - KONKURS

„Jeżeli tworzę z serca, wszystko działa.

Jeżeli z głowy, praktycznie nic”

˜ Marc Chagall ˜

carving3W dniu 14 czerwca 2018r odbył się konkurs „MISTRZ CARVINGU”. Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z dalekiego Wschodu. Zachwyca, budzi podziw, czasami trudno uwierzyć, że punktem wyjścia do takiego arcydzieła jest zwykłe warzywo, czy owoc. W konkursie udział wzięło 6 dwuosobowych drużyn z klas hotelarskich. Zadaniem poszczególnych drużyn było wykonanie dekoracji sztuką carvingu i prezentacja wyników swojej  pracy członkom jury. Konkurs był  na bardzo wysokim poziomie. Uczestnicy bardzo dobrze się bawili, ale także zdobywali nowe umiejętności i zdolności. Uczniowie w dekoracje włożyli bardzo dużo zaangażowania i pracy. Zadanie konkursowe obejmowało dobór materiału „rzeźbiarskiego”, posługiwanie się podstawowym sprzętem, wykorzystanie różnych cięć i technik rzeźbienia, wykorzystywanie podstawowych form dekoracyjnych. W trakcie zajęć uczestnicy sięgnęli po noże tajskie i różnego typu dłutka, skalpele i temperówki do owoców i warzyw aby chwilę później wyrzeźbić z tego kwiaty i liście oraz różne stwory i zwierzaki.

Wyniki konkursu:

I miejsce za pracę „Tropikalny raj”

Marika Cholewa

Julita Żabińska

Kornelia Pionke

II miejsce „Miejskie zoo”

Magdalena Lubczyk

Natalia Makowska

III miejsce „Wodny świat”

Wiktoria Chmielewska

Patrycja Jagielska

Wyróżnienie „Piraci z Karaibów”

Katarzyna Pazdur

Kinga Łazarenko

Konkurs organizowały : Magdalena Kaliska-Drozd, Joanna Szponarska

SPOTKANIE Z POWIATOWYM RZECZNIKIEM PRAW KONSUMENTA

konsumenciTradycją w naszej szkoły stały się spotkania z panią Wiesławą Sulimą - Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta. Pani Rzecznik odwiedziła nas w dniu 11 czerwca 2018 r. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich: technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik obsług turystycznej, technik ekonomista i technik hotelarz.
Celem spotkania było poszerzenie wiedzy na temat praw konsumenta. Uczniowie uzyskali informacje o prawnych uwarunkowaniach sprzedaży konsumenckiej, głównych zadaniach instytucji stojących na straży przestrzegania praw konsumenta. Pani Rzecznik wyjaśniła procedurę składania reklamacji, jak również różnicę pomiędzy gwarancją a rękojmią. Omówiła również problemy wynikające z zawierania umów na odległość i poza lokalem. Na koniec Pani Wiesława Sulima zwróciła się do młodzieży z apelem o wyczulenie osób starszych – dziadków, rodziców, aby z rozwagą podchodziły do różnych ofert telefonicznych czy pokazów, na których oferuje się towary, zwróciła również uwagę na fakt, że trzeba zawsze przed podpisaniem umowy kupna – sprzedaży zapoznać się dokładnie z jej treścią.

Dziękujemy Pani Wiesławie Sulimie - Powiatowemu Rzecznikowi Praw Konsumenta za przeprowadzenie prelekcji na temat praw konsumenta.

Organizatorem spotkania była Elżbieta Kotlińska i Joanna Szponarska.

Wt Lip 17
Śr Lip 18