NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ - FILM "CONTROL"

W ramach NHEF w kinie „Muza” 11 grudnia 2017 r. klasy 3AE oraz 3AT obejrzały film „Control”, prezentujący losy Iana Curtisa, wokalisty grupy Joy Division. Dzieło odwołuje się do kwestii samotności, wrażliwości artysty, konieczności wyboru życiowych priorytetów. Utrzymany w konwencji biało-czarnych zdjęć film zwraca uwagę na motyw samobójstwa artysty (muzyk zmarł, mając 23 lata). Reżyser, Anton Corbijn, dokonał demitologizacji postaci muzyka (jako ikony kultury).

Natomiast podczas prelekcji w listopadzie uczniowie oglądnęli film „Ida", utrwalając pojęcie filmu drogi. Na zajęciach języka polskiego z Panią Radosławą Ostrowską podejmowali dyskusje na temat roli historii w życiu bohaterów oraz omawiali motywy, do których można odwołać się na egzaminie maturalnym, dzięki uczestnictwu w projekcie (m.in. kwestie relacji polsko-żydowskich, obrazu Polski, motywu granicy, motywu lustra, sacrum/profanum, sposobu ukazywania postaci kobiecych, motywu drogi/podróży w sensie dosłownym i metaforycznym, banalizacji zła).

Kolejny film w styczniu.

Przypominamy, że na gazetce ściennej przed salą 113 znajdziecie informacje zarówno o samym projekcie, jak i o filmie, który w danym miesiącu będzie w nim prezentowany. W tym roku szkolnym gazetkę prowadzi Laura Trzaskoś z 3AT.

mgr Radosława Ostrowska

nowe horyzonty

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

W październiku rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiego projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Uczniowie pani Radosławy Ostrowskiej biorą w nim udział już po raz czwarty. 9 października 2017 3AE oraz 3AT obejrzały w CK „Muza” film „Syn Szawła”, następnie wysłuchały ciekawej prelekcji prowadzonej przez filmoznawcę, a potem omówiły dzieło na lekcjach języka polskiego.

Uczniowie chętnie uczestniczą w kinowych zajęciach, ponieważ mają świadomość, iż mogą zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystać na egzaminie maturalnym. Poza tym jest to okazja do pokazania się z dobrej strony wychowawcy klasy (tym razem funkcję drugiego opiekuna pełniła pani Patrycja Fiszer).

Na gazetce ściennej przed salą 113 znajdziecie informacje zarówno o samym projekcie, jak i o filmie, który w danym miesiącu będzie w nim prezentowany. W tym roku szkolnym gazetkę prowadzi Laura Trzaskoś z 3AT.

Kolejna lekcja w kinie odbędzie się 15 listopada (film „Ida”).

mgr Radosława Ostrowska

Cz Maj 31