TECHNIK PROGRAMISTA

Zawód Programista:

Programista to osoba, która za pomocą specjalistycznego języka pisze, czyli opracowuje programy komputerowe i wprowadza je do użytku. Oprogramowanie to w zasadzie każde narzędzie jakim posługujemy się używając komputera począwszy od najprostszych edytorów tekstów po skomplikowane narzędzia systemowe. Język oprogramowania to zbiór określonych reguł za pomocą których można stworzyć program. Z reguły osoby pracujące w tym zawodzie są wyspecjalizowane tylko w jednym z nich, chociaż każdy programista zna przynajmniej w stopniu podstawowymi kilka języków. Dlatego oferty pracy najczęściej są skierowane do określonego typu programistów, którzy są ekspertami w języku np. Java. Niemal codziennie na świecie powstają nowe języki programowania albo udoskonalane są już istniejące. 

Programy komputerowe służą do:

  • wydawania poleń komputerom
  • sterowania zewnętrznymi urządzeniami połączonymi z komputerem
  • przetwarzania danych
  • wykonywania obliczeń
  • wykonywanie algorytmów

Często mylnie do języków programowania zalicza się języki znaczników takie jak popularny HTML. Jest to jednak grupa, w której nie da się dokonać obliczeń i w związku z tym nie nadają się do programowania.

Szczegółowy opis zajęć programisty jest bezużyteczny ponieważ jest to dziedzina, która zmienia się niemal z dnia na dzień wraz z ewolucją sprzętu i myśli informatycznej. Dlatego kandydat na programistę powinien być przygotowany nie tylko na ciągłą aktywne doskonalenie swoich umiejętności, ale także na naukę zupełnie nowych technik i języków programowania. Dziś nawet amator- informatyk może napisać program komputerowy ale przy tworzeniu  dużego projektu, którym będą się posługiwały miliony ludzi potrzebne są nawet setki programistów, którzy z biegiem lat aktualizują lub udoskonalają projekt przystosowując go do wymagań rynku i potrzeb konsumentów.

Programiści są jednym z najbardziej rozchwytywanych zawodów. Ma to swoje plusy – mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie, ale także minusy – w przypadku awarii lub odnalezienia  błędów w  opracowywanych przez nich programie muszą niezwłocznie je naprawić. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że każdy programista używa najbardziej dogodnego dla niego języka. Innymi niedogodnościami w tym zawodzie jest długotrwała praca przy komputerze, która w negatywny sposób odbija się na zdrowiu człowieka.

Chociaż, tak jak inne dziedziny informatyki, programowanie jest zdominowane przez mężczyzn to za pierwszego programistę w historii uważa się żyjącą w XIX wieku Adę Lovelace – córkę słynnego poety Lorda Byrona. Jej wizerunek widnieje na hologramach na produktach Microsoftu.

Zarobki programisty

Zarobki programistów są jedynymi z najbardziej różnorodnych ze względu na wysokość. W 2009 roku średnia ich zarobków w Polsce wynosiła 4800 zł brutto. To ile zarabia programista jest uzależnione od jego umiejętności, zawodowego doświadczenia i miejsca pracy. Najlepsze pensje otrzymują pracownicy w dużych miastach, w których jest wiele zakładów przemysłowych i firm, które zatrudniają informatyków, a na rynku pracy jest niewystarczająca ilość specjalistów.