PRAKTYKI ZAGRANICZNE

Europejskie praktyki zawodowe II – 2019

Erasmus+ 2019

W roku szkolnym 2018/2019  szkoła realizowała projekt o numerze 2018-1-PL01-KA102-049441, który był  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Projekt umożliwił  25 uczniom   klas III  uczących  się w zawodach technik hotelarstwa,  technik obsługi turystycznej,  technik  logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz fototechnik realizację  miesięcznych   praktyk  zawodowych we Włoszech  oraz w Hiszpanii.

Ciekawe informacje w sieci na nasz temat:

serwis lubin.pl >> link

serwis legnica.fm >> link

Poprzenie wersje programu Erasmus+

PRAKTYKA W PORTUGALII I WE WŁOSZECHPRAKTYKA NA MALCIE I WE WŁOSZECHEUROPEJSKIE PRAKTYKI ZAWODOWE - 2018

EDYCJA 2016

Od 29.02.2016r. grupa piętnastu uczniów z klas III i IV uczących się w zawodach technik hotelarstwa, obsługi turystycznej, ekonomista oraz technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. Ewy Waśniewskiej uczestniczyła w 3-tygodniowej praktyce zawodowej w Bolonii we Włoszech. Druga grupa, 10 uczniów z klasy III i IV uczących się w zawodach technik ekonomista i technik logistyk wyjechała pod opieką p. Iwony Wiśniewskiej , na praktykę w portugalskiej Evorze. Praktyka i pobyt w Bolonii i Evorze realizowane są w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europe z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Kliknij w ikonkę window fullscreen 1 128 w prawym dolnym rogu, aby włączyć tryb pełnoekranowy.
Naciśnij przycisk ESC, aby wyłączyć tryb pełnoekranowy.

https://youtu.be/MSf-v_vVjpQ

EDYCJA 2017

W tym roku, od 26 lutego  do 17 marca,  grupa 15 uczniów z klas III  uczących się w zawodach technik hotelarstwa, obsługi turystycznej, ekonomista, logistyk oraz  technik żywienia i usług gastronomicznych pod opieką p. Ewy Waśniewskiej i p. Agnieszki Nowak uczestniczyła w 3-tygodniowej praktyce zawodowej w Bolonii we Włoszech. Druga grupa, 10 uczniów, wyjechała pod opieką p. Ingi Kruk, wyjechała na praktykę na Maltę. Praktyka i pobyt w Bolonii oraz na Malcie realizowane są w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej  z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Kliknij w ikonkę window fullscreen 1 128 w prawym dolnym rogu, aby włączyć tryb pełnoekranowy.

Naciśnij przycisk ESC, aby wyłączyć tryb pełnoekranowy.

Kliknij w ikonkę window fullscreen 1 128 w prawym dolnym rogu, aby włączyć tryb pełnoekranowy.

Naciśnij przycisk ESC, aby wyłączyć tryb pełnoekranowy.

 

 


Artykuł prasowy o tegorocznej edycji:

http://www.lubin.pl/spedzili-praktyki-pod-palmami/

facebook ikona

W roku szkolnym 2017/2018  szkoła realizowała projekt o numerze  2017-1-PL01-KA102-037981 „EUROPEJSKIE PRAKTYKI ZAWODOWE”  finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Projekt umożliwił  25 uczniom   klas III i IV  uczących  się w zawodach technik hotelarstwa,  obsługi turystycznej,  logistyk,  ekonomista i technik żywienia i usług gastronomicznych realizację  miesięcznych   praktyk zawodowych w Bolonii, we Włoszech  oraz  na Malcie.    

Linki do filmów uczniów:

KLIK >> LINK1 << KLIK

KLIK >> LINK1 << KLIK

NASI PRAKTYKANCI NA MALCIE

Grupa 10 śmiałków z klas trzecich pod opieką pani Ingi Kruk przebywa na pięknej, słonecznej i ciepłej Malcie. Za uczniami już pierwszy tydzień pracy, nowych doświadczeń zawodowych, poznawania ludzi i odmiennych kultur, praktykowania języka angielskiego oraz odkrywania uroków pięknej wyspy.

galeria sz

NASI PRAKTYKANCI WE WŁOSZECH

Grupa 15 uczniów z klas trzecich i czwartej pod opieką pani Ewy Waśniewskiej odbywa praktyki zawodowe w Bolonii, we Włoszech. Dobiega końca drugi  tydzień pracy, uczniowie  zdobywają nowe doświadczenia  zawodowe, poznają  ludzi i odmienne kultury, odmienne systemy pracy.

W czasie wolnym odkrywają miasto i jego uroki :).

facebook ikona

  • bolonia_2018_1
  • bolonia_2018_2

POZDROWIENIA Z BOLONII!

Za nami już półmetek praktyk w Bolonii. Wszyscy praktykanci pokonali  początkowe trudności językowe, kulturowe i przyzwyczaili się do swoich nowych obowiązków;  poznali się, a nawet zaprzyjaźnili, ze swoimi włoskimi współpracownikami. Szlifują języki obce, a niektórzy zaczynają porozumiewać się w języku włoskim. Dziewczyny z klasy gastronomicznej pracują w restauracjach, gdzie oswajają się z potrawami pysznej i urozmaiconej kuchni włoskiej. Dziewczyny z klasy hotelarskiej i turystycznej poznają kulisy działalności włoskich hoteli. W ostatnim tygodniu miały bardzo dużo pracy, ponieważ w Bolonii odbywały się znane targi kosmetyczne „Cosmoprof  Worldwide”, więc hotele przeżywały oblężenie gości z całego świata. Logistycy poznają sekrety działalności sieci sklepów meblowych „Maisons du Monde” oraz hurtowni tkanin zaopatrujących znane włoskie domy mody: Gucci, Fendi czy Valentino. W ostatnią sobotę pojechaliśmy na wycieczkę do pięknej, zabytkowej Florencji. Nasza przewodniczka, pani Agnieszka, przybliżyła nam historię miasta i rodu Medyceuszy władającymi Florencją przez wieki i dzięki którym rozkwitł renesans. Oprowadziła po największych i najbardziej znanych zabytkach – zobaczyliśmy kościół Santa Maria Novella, katedrę Santa Maria del Fiore z jej górującą na miastem kopułą,  kościół San Michele in Orto, Baptysterium Jana Chrzciciela z Drzwiami Raju, Pałac Vecchio i Ponte (Most) Vecchio, zwany Mostem Złotników.

galeria sz

mgr Ewa Waśniewska

SERDECZNE POZDROWIENIA Z MALTY

Nasze koleżanki i kolega z klas trzecich właśnie są na półmetku pobytu na zagranicznych praktykach zawodowych. Patrycja i Laura obsługują gości w klimatycznym i kameralnym hotelu Palazzo Violetta****. Paulina gotuje dla gości restauracji Ta’Xbiex Waterpolo Club and Bistro a Kamila zapewnia obsługę kelnerską w tym miejscu. Wiktoria i Wiktoria pozyskują klientów dla Capitain Morgan Cruises, przeprowadzają rozmowy z turystami na pięknej promenadzie miasta Sliema. Łukasz zajmuje się dystrybucją i dostawą dla klientów sklepów Marks&Spencer. W Polsce zima nie odpuszcza, a nasi uczniowie tymczasem korzystają z uroków pięknej pogody i po pracy oraz w wolne weekendy chętnie zwiedzają urokliwą wyspę. Za nimi m.in. wyjazd na Dingli Cliffs a także podróż promem na wyspę Gozo. Opiekę nad uczniami sprawuje pani Inga Kruk.

galeria sz

KOLEJNE POZDROWIENIA Z BOLONII

Powoli praktyki dobiegają końca. Przed nami ostatnie dni pobytu w Bolonii… Co zdarzyło się w minionym tygodniu?  Rutyna –  praca, zakupy, przygotowanie posiłku, odpoczynek… Natomiast weekend spędziliśmy bardzo aktywnie.  W minioną sobotę pojechaliśmy na drugą zaplanowaną przez naszego partnera wycieczkę –  tym razem do Wenecji. Miasto oczarowało wszystkich – ale to chyba nic dziwnego. Po Wenecji oprowadziła nas przesympatyczna przewodniczka, rodowita wenecjanka, p. Chiara – doskonale mówiąca  po polsku  – była jedną  z nielicznych studentek polonistyki na Uniwersytecie w Wenecji, studiowała również w Krakowie. Zajmująco opowiadała o codziennym życiu mieszkańców miasta, a także o historii Republiki Weneckiej i jej władcach – dożach. Chodząc po mieście wypatrywaliśmy skrzydlatego lwa – symbolu świętego Marka, patrona Wenecji. W niedzielę pogoda była prawdziwie wiosenna i nasz partner zaprosił praktykantów do udziału w grze miejskiej, która pozwoliła na lepsze poznanie miasta oraz zaprzyjaźnienie się z jego mieszkańcami.

galeria sz

14 czerwca 2018 odbyło się w szkole spotkanie podsumowujące zagraniczne praktyki zawodowe, w których uczestniczyli nasi uczniowie. Na wstępie pan Marek Prokopowicz, koordynator projektu Erasmusa „Europejskie praktyki zawodowe” opowiedział o idei takich praktyk i poinformował, że już od września 2018 r. rusza kolejny projekt. Następnie panie Inga Kruk i Ewa Waśniewska opowiedziały o przebiegu praktyk we włoskiej Bolonii i na Malcie, które odbyły się w marcu tego roku. Na koniec pan dyrektor Bogdan Dudek wręczył uczniom certyfikaty potwierdzające odbycie zagranicznej praktyki zawodowej.

galeria sz

Portal „lubin.pl” napisał o zagranicznych praktykach zawodowych, w których brali udział nasi uczniowie:

http://www.lubin.pl/uczniowie-pracowali-we-wloszech-i-na-malcie/